Workania
Пропозиції роботиЯк почати працюватиПро Workania

Як почати працювати

Тут ви знайдете всю необхідну інформацію для отримання роботи в цих країнах.

ЧехіяСловаччинаПольща
А отримати дозвіл на роботу?

Найпростіший спосіб розпочати працювати в Словаччині – подати заяву на тимчасовий притулок. Це надає українським громадянам швидкий та необмежений доступ не лише до ринку праці, але й до охорони здоров’я, а їхнім дітям – доступ до освіти.

Заяву про тимчасовий притулок можна отримати безпосередньо на прикордонних переходах, на відділенні поліції встановленому в азиловому закладі (міграційний табір в м. Гуменне), або в будь-якому відділі поліції у справах іноземців. Також можлива реєстрація за допомогою онлайн-реєстрації/online formuláru, заповнення якої значно прискорить адміністративний процес у поліції у справах іноземців.

qr code

Якщо ви підтвердите свою особу проїзним документом, документом, що посвідчує особу, або іншими документами, тимчасовий притулок вам буде надано відразу. В іншому випадку рішення буде прийнято приблизно на протязі 30 днів.

Статус тимчасового притулку наразі надається до 31 грудня 2022 року, однак уряд може на основі рішення призупинити його або продовжити, якщо для цього будуть причини.

Заява на азил з адміністративної точки зору є більш складною і може тривати до 6 місяців.

Увага: у разі використання 90-денного проживання в Словаччині на основі безвізового режиму між Словаччиною та Україною отримати дозвіл на роботу неможливо.

Яка ситуація на ринку праці в Словаччині?

Наразі на словацькому ринку праці пропозиція робочих місць переважає над попитом з боку шукачів роботи. Підтвердженням є також рекордні числа за кількістю опублікованих пропозицій вакансій. Найбільше вакансій було в трьох секторах – в торгівлі, на виробництві та в інформаційних технологіях. Проте великий попит працівників є і в інших сферах – наприклад, у сфері охорони здоров’я чи освіти.

З точки зору вимог до кандидатів, більшість пропозицій вимагали атестата про закінчення середньої освіти (49% та незакінчену середню освіту 28%). Вища освіта була потрібна приблизно в 14% пропозицій роботи.

Офіційний рівень безробіття в Словаччині в січні становив 6,96%.

Які виникають права у Словаччині після укладення трудового договору згідно кодексу законів про працю?
  • робочий час - в середньому повинен становити максимум 40 годин на тиждень,
  • перерва на роботі - якщо робочий час перевищує 6 годин, роботодавець повинен забезпечити перерву не менше 30 хвилин,
  • щоденний безперервний відпочинок - це не менше 12 годин поспіль протягом 24 годин між закінченням однієї і початком другої зміни,
  • щотижневий безперервний відпочинок - це напр. раз на тиждень два дні поспіль безперервного відпочинку, які повинні припадати на суботу та неділю, або неділю та понеділок,
  • основний період відпустки становить не менше 4 тижнів,
  • мінімальна заробітна плата - 646 євро в брутто за повний робочий день на місяць, або 3,713 євро на годину. Однак робота класифікуються за складністю праці на 6 класів і вищенаведені суми стосуються найнижчого, 1-го класу роботи. Для найскладніших робіт (6 клас роботи) мінімальна місячна заробітна плата становить 1226 євро на місяць або 7,046 євро на годину.
  • харчування - роботодавець зобов'язаний забезпечити харчування та робити внески на харчування (у розмірі не менше 55% вартості харчування).
Де можна звернутися за допомогою, або як її надати?

Державні установи, а також громадські та неприбуткові організації активно реагували на ситуацію в Україні.

Якщо ви прибуваєте з України і вам потрібно зорієнтуватися, вам допоможе державний портал https://ua.gov.sk/, який також є і на українській мові. Люди, які потребують допомоги та волонтери, які надають допомогу об’єднує ініціатива #KtoPomozeUkrajine (www.ktopomozeukrajine.sk), яка об’єднує 40 різноманітних громадських та неприбуткових організацій. Ця платформа також організовує збір коштів на гуманітарну допомогу, ви можете зробити свій внесок через портал Donio.sk.

Практичну інформацію та важливі контакти українською мовою можна знайти на порталі www.ukraineslovakia.sk.