Workania
Пропозиції роботиЯк почати працюватиПро Workania

Як почати працювати

Тут ви знайдете всю необхідну інформацію для отримання роботи в цих країнах.

ЧехіяСловаччинаПольща
Допомога емігрантам з України

На яку допомогу можуть розраховувати громадяни України? Перевірте, що дасть Вам спеціальний закон і куди саме слід звертатися за допомогою.

Закон про надання допомоги особам, що шукають в Польщі притулку, ховаючись від війни в України опубліковано 12 березня 2022 року в Віснику законів („Dzienniku Ustaw”). Положення закону ВЖЕ вступили в дію і є обов’язковими до виконання так званим „заднім числом”, тобто від 24 лютого цього року. Цей Спеціальний Закон регулює питання перебування, доступу до ринку праці і порядок надання соціальних допомог для дорослих українських громадян та їхніх дітей.

Усі громадяни України, котрі легально перетнули українсько-польський кордон після вибуху війни, були зареєстровані Прикордонною Службою („Straż Graniczną”) і задекларували намір залишитися на території Польщі, матимуть можливість легального перебування протягом 18 місяців. Цей період може бути продовжений на наступні 18 місяців – тобто разом до 3 років.

Важливо! Українці та Українки отримують нові права що стосуються перебування, працевлаштування, освіти і соціальної допомоги автоматично, без подання заяв.

Їм також буде присвоєно номери PESEL (відповідник українського ідентифікаційного номера), для цього вистачить лише особисто подати заяву до відповідної районної адміністрації („w urzędzie gminy”). За дитину заяву подає один з її батьків, тимчасовий опікун або особа, яка фактично опікується дитиною.

Номер PESEL спростить доступ до лікування і дасть можливість відслідковувати медичну документацію на спеціальній електронній інтернет-платформі: e-zdrowie. Завдяки номеру PESEL Українці також отримають доступ до індивідуального профілю („profil zaufany”). За його допомогою вони матимуть змогу наприклад зареєструвати підприємницьку діяльність або скористатись з низки інших публічних послуг.

Незареєстровані Прикордонною Службою громадяни повинні подати заяву про реєстрацію у відповідній Районній адміністрації („urzędzie gminy”) не пізніше ніж протягом 60 днів від дати в’їзду на територію Польщі. Візи Українців, на підставі яких вони перетнули кордон з Польщею перед днем 24 лютого цього року, будуть продовжені до 31 грудня 2022 року.
Робота

Завдяки Закону українці в Польщі матимуть змогу працевлаштовуватися на таких самих підставах, як громадяни Польщі, а також реєструватися як безробітні в місцевому управлінні праці („powiatowym urzędzie pracy”) та отримувати відповідну грошову допомогу („zasiłek”). Зможуть також скористатися з порад кваліфікованих спеціалістів щодо професійної перепідготовки i навчання.

Важливо! Закон накладає на Роботодавця лише один обов’язок – протягом 7 днів він повинен повідомити місцеве управління праці за посередництвом сервісу praca.gov.pl про факт доручення виконання праці іноземцеві.

Соціальна допомога та соціальні виплати

Громадян України буде включено на загальних підставах до системи охорони здоров’я – вони матимуть змогу безкоштовно користуватися послугами лікарів за винятком санаторно-курортного лікування.

Українці матимуть змогу подавати заяви на різного роду соціальні допомоги, які надаються в Польщі. Це наприклад: Родина 500+ („Rodzina 500+”) - щомісячна додаткова виплата на дитину, Добрий Старт+ („Dobry Start+”) - одноразова грошова виплата у розмірі 300 злотих на особу на її утримання, Родинний Капітал на Опіку („RKO”) – спеціальна допомога на другу і кожну наступну дитину.

Важливо! Заяву про надання допомоги потрібно скласти в місцевому районному осередку соціальної допомоги („gminnym ośrodku pomocy społecznej”) протягом 6 місяців від дня в’їзду до Польщі. При прийнятті рішення про розмір допомоги і виплат не братимуться до уваги інші члени родини, котрі не перебувають в Польщі. В яких випадках громадяни України можуть скористатися з програм 500+ і RKO – про це українською мовою ти можеш дізнатися перейшовши за цим посиланням: tutaj.

Особи з обмеженими фізичними можливостями мають право отримувати допомогу від Державного Фонду Реабілітації Осіб з Інвалідністю: „Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych”.

Наука і освіта

Спеціальний Закон передбачає, що Польща забезпечить українським дітям опіку в яслах та дитячих садочках, а також надасть можливість продовжувати навчання в початкових та середніх (загальноосвітніх) школах. Діти та молодь з України скористаються з можливостей системи освіти та науки за таких самих умов як діти та молодь з Польщі. Один з батьків/опікунів повинен лише записати дитину до найближчого освітнього закладу та заповнити документи.
Студенти з України матимуть змогу навчатися безкоштовно, зможуть отримувати також соціальні та наукові стипендії. Буде впроваджено спрощені процедури визнання зарахованими іспитів, заліків і навчальних практик, навіть якщо студенти не мають при собі підтверджуючих документів. Будуть визнані також повноваження викладачів ВУЗів.

Клопотання про надання статусу біженця

Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski bez dokumentów, na podstawie ważnego 15 dni zezwolenia Komendanta Głównego Straży Granicznej, muszą złożyć wnioski uchodźcze. Co ważne, Ukrainiec, któremu został przyznany status uchodźcy, może także wykonywać pracę bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę, tak jak obywatel Polski. Pracodawca ma jednak obowiązek zweryfikowania dokumentów potwierdzających status cudzoziemca.

Клопотання про надання статусу біженця

Громадяни України, які перетнули кордон з Польщею без документів, на підставі дійсного протягом 15 днів дозволу Головного Коменданта Прикордонної Служби, повинні скласти клопотання про надання їм статусу біженця. Важливо що українець, якому надано статус біженця, може також працювати без необхідності отримання дозволу на роботу („pozwolenia na pracę”), так само як громадянин Польщі. Натомість роботодавець зобов’язаний перевірити документи які підтверджують статус біженця.

Де шукати достовірну інформацію?

Радимо користуватися постійно оновлюваним та актуалізованим порадником: Джерело інформації: допомога для України („Kompendium: pomoc dla Ukrainy”) опрацьованим кількома мовами Камілем Порембіньським (Kamil Porembiński).

Порадник для біженок „Як знайти себе в Польщі” („Jak odnaleźć się w Polsce”) підготувала редакція „Виборчої Газети” („Gazety Wyborczej”). У ньому є: телефони, адреси, контакти служб підтримки: психологічної, мовної, юридичної, інформація що стосується поселення і пошуку житла, роботи, школи, необхідних документів (в т.ч. про надання статусу біженця), та будь-якої іншої допомоги.